Ćwiczenia na skakance - techniki, wady, zalety, przeciwwskazania i efekty
Ćwiczenia na skakance - techniki, wady, zalety, przeciwwskazania i efekty
Trening ze skakanką potrafi zaskoczyć swoimi korzyściami: rozwija wytrzymałość, wzmacnia serce, poprawia krążenie krwi, przyspiesza przemianę materii i tonizuje całe ciało.Kolejnym plusem jest to, że zajmuje to minimalną ilość czasu.
Aby trenować efektywnie, pamiętaj o kilku zasadach:
- nie skacz ze skakanką boso lub w skarpetkach – tylko trampki uchronią Cię przed ewentualną kontuzją stopy;
- wybierz idealną skakankę dla siebie. Materiał, z którego jest wykonana, długość i waga uchwytów decyduje o tym, jak wygodny i efektywny będzie trening;
- przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem i trenerem. Unikaj również wysiłku jeśli masz nadwagę, problemy z sercem, kolanami lub kręgosłupem;
- nie zapomnij o rozgrzewce przed treningiem, skup się na rozgrzaniu stawów, mięśni i więzadeł.
Zalety treningu ze skakanką
- Skakanka to jeden z najbardziej energochłonnych treningów. Na przykład według amerykańskich badań ten rodzaj fitnessu pozwala spalić do 1000-1200 kcal na godzinę ćwiczeń.
- Skakanie na skakance to doskonałe ćwiczenie cardio zwiększające wytrzymałość, spalanie tkanki tłuszczowej oraz usprawniające pracę układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.Dzięki różnorodnym ćwiczeniom możesz zbudować skuteczny trening obejmujący interwały o wysokiej i niskiej intensywności.
- Oprócz cardio, skakanka wzmacnia dużą liczbę mięśni w całym ciele: mięśnie nóg, ramion, pośladków, brzucha i pleców.
- Skakanka to bardzo kompaktowy sprzęt sportowy, który nie zajmuje dużo miejsca. Zawsze możesz zabrać skakankę ze sobą na zewnątrz lub nawet na wakacje. Pod względem wygody skakankę można porównać tylko z gumami oporowymi.
- Skakanka jest szczególnie skuteczna w zmniejszaniu objętości dolnej części ciała. Miejscowe odchudzanie jest bardzo trudne, ale zwiększenie przepływu krwi do „problemowej” części ciała ma dodatkowy pozytywny wpływ i sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej.
- Skakanka jest jednym z najtańszych narzędzi fitness dostępnych dla każdego. Co więcej, możesz ćwiczyć ze skakanką w dowolnym miejscu, zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz.
- Skakanka wzmacnia mięśnie otaczające kostkę i stopę. Regularne ćwiczenia na skakance pomagają w zapobieganiu urazom kończyn.
Skakanie na skakance - negatywne skutki
Skakanie na skakance miewa też negatywne skutki:
- Aby skakać na skakance, musisz mieć wystarczająco dużo miejsca i przestrzeni w pokoju lub możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu.
- Skakanka obciąża stawy kolanowe i więzadła, więc jeśli masz skłonność do takich kontuzji, to najlepiej unikać takiego treningu.
- Jeśli technika nie jest przestrzegana, ćwiczenia na skakance również mocno obciążają plecy i dolną część pleców, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.
- Skakanie powoduje hałas, więc jeśli mieszkasz w budynku wielomieszkaniowym, skakanie na skakance będzie niewygodne dla pozostałych mieszkańców.
Efekty treningu na skakance
Skuteczność skakanki w odchudzaniu nie budzi wątpliwości. To świetna forma treningu cardio, która podniesie Twoje tętno i rozpocznie spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli chcesz schudnąć, połącz skakankę z umiarkowaną dietą (deficyt kalorii) i po kilku tygodniach zauważysz pozytywny wynik.
Zalety używania skakanki dla utraty wagi:
- wysokie spalanie kalorii;
- przyspieszenie procesów spalania tłuszczu;
- wzmocnienie mięśni (zwłaszcza nóg);
- przyspieszenie procesów metabolicznych.
Skakanie na skakance to nie tylko zabawa dla dzieci, ale prawdziwy trening na spalanie kalorii i rozwój układu krążenia. Skakanka pomoże Ci zaangażować całe ciało z największym naciskiem na mięśnie nóg i ramion. Skuteczność skakanki w odchudzaniu nie jest kwestionowana: można przyspieszyć spalanie tłuszczu, zwiększyć wytrzymałość, ujędrnić mięśnie i zmniejszyć objętość ciała.