Joga | Medytacja
Kolejny szalony dzień za tobą, pełen stresu, wielu emocji i ciężkiej pracy! Czujesz się jak chomik w kółku, z którego ciężko wyjść. Masz też poczucie, że w weekend również nie odpoczniesz, bo przecież wtedy trzeba ogarniać to, czego ogarnąć się nie dało w ciągu tygodnia. Narasta zmęczenie i frustracja! Można zwariować i czujesz, że jeszcze trochę a wybuchniesz...
Jak wyjść z błędnego koła?
Przede wszystkim zatrzymaj się na chwilę. Świat się nie zawali, jeśli nie zmyjesz kilku talerzy lub jeśli obiad tym razem zrobisz później. Usiądź, odetchnij głęboko, uspokój myśli! Potrzebujesz czasu dla siebie! Czasu, w którym odpocznie głowa i ciało.
Jeśli czujesz, że ten opis jest o tobie, to znaczy, że pora spróbować medytacji.
Medytacja, to jedna z technik relaksu, która zbawiennie wpływa na stan psychiczny i fizyczny. Doskonale wiemy przecież, że większość chorób zaczyna się w naszej głowie, i to medytacja przychodzi nam tutaj ze wsparciem.
- Przede wszystkim pozwoli na wyciszenie się. Twój umysł stanie się jaśniejszy, i już po krótkim czasie praktykowania medytacji wzrosną twoje umiejętności koncentracji i zapamiętywania. Badania potwierdzają, że również kreatywność.
- Rozluźnienie mięśni w trakcie medytacji redukuje napięcia w twoim ciele.
- Wzrasta twoja odporność na stres. Dzisiejsze wielkie problemy za jakiś czas uznasz za błahostki, z którymi z łatwością sobie poradzisz.
- Udowodniono naukowo, że osoby regularnie medytujące wykazują więcej empatii dla innych. Bycie dobrym dla innych da tobie kolejne dawki endorfin. Tak po prostu.
- Wspiera w terapiach stanów depresyjnych lub lękowych.
- Wzrasta wiara w siebie i cierpliwość. Stajemy się mniej krytyczni dla innych i siebie. Rośnie poziom akceptacji, tego co nas otacza.
- Życzenie spokojnego snu w końcu stanie się możliwe bez aplikowania sobie środków nasennych. Większy spokój, spokojny oddech przełoży się na dobry sen.
- Udowodniono naukowo, że medytacja usprawnia pracę systemu immunologicznego, co w obecnych, pandemicznych czasach ma istotne znaczenie.
- Wspaniałe w medytacji jest to, że daje trwały efekt i jest lepsza niż niejeden lek. Dlaczego? Ponieważ po zakończonej terapii farmakologicznej dolegliwość ma szansę powrócić, a medytacja jest pracą nas samych , staje się nawykiem, a przez to efekty medytacji są trwałe.
Nie musisz nigdzie wychodzić, dojeżdżać, kupować karnetów czy szukać grup, z którymi możesz ćwiczyć. Jeśli nie masz na to czasu - to wszystko można wykonywać we własnym domu.
Akcesoria do medytacji w domu
Aby oddawać się praktyce medytacji, nie trzeba wiele. Zaczynamy od chęci i motywacji. Poczytaj o zaletach, pozycjach w medytacji, porozmawiaj z osobami praktykującymi medytację.
Następnie, pomyśl o elemencie, który ułatwi ci medytację – a jest to odpowiednie „siedzisko”. Może to być mata - mata dedykowana do medytacji czy jogi lub może to być mata uniwersalna do ćwiczeń.
Bardzo wygodną i niedrogą opcją jest poduszka do medytacji i jogi. Jest wygodna, ułatwia przyjmowanie właściwej pozycji i stanowi też izolację od chłodnej czasami podłogi. Poduszki do medytacji i jogi miewają różne grubości, wielkości, kolory – tak, aby ćwiczący miał możliwość idealnego dla siebie wyboru. Wygodne siedziska do jogi i medytacji są kluczem do pełnego odprężenia.
W dobry nastrój wprowadzi cię świeca aromaterapeutyczna. Proponujemy świece sojowe, w pełni ekologiczne o szerokiej gamie zapachowej. Aromaterapia pomaga oczyścić myśli i oddać się w pełni przyjemnościom płynącym z medytacji.
Medytację warto łączyć z innymi ćwiczeniami relaksacyjnymi. Świetnym uzupełnieniem będzie wprowadzenie elementów jogi. Tu bardzo przydatnym elementem będzie nowość – kostka do jogi, która ułatwia wykonywanie asan a przy okazji będzie też wygodnym siedziskiem również przy medytacji. Mamy tu więc dwa w jednym. Jest też bardzo lekka i nieduża, przyda się do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Kolejny bardzo przydatny przyrząd do ćwiczeń jogi, które możesz wykonać przed lub po sesji medytacyjnej – jest koło do jogi, które poprawi naszą elastyczność.
Kiedy nauczysz się już medytować, warto rozważyć też ćwiczenia jogi właśnie, ponieważ wzmacniają efekt akceptacji, spokoju ale też poprawiają naszą kondycję.
Jak medytować w domu?
Miejsce i atmosfera relaksu są kluczowe. Przygotuj matę do ćwiczeń lub poduszkę do medytacji i świece aromaterapeutyczne.
Zadbaj o czas i spokój, nikt nie powinien wtedy przeszkadzać czy przerywać. Wyślij więc rodzinę czy współlokatorów na spacer albo... ćwiczcie razem.
O czasie jakie poświęcisz na medytację decydujesz samodzielnie, może to być kilka minut dziennie, może być kilka godzin. Pytanie na ile możesz sobie pozwolić. Najważniejsze jednak to po prostu od czegoś zacząć.
Nie demotywuj się, jeśli nie będziesz odczuwać efektów od razu. Jak we wszystkim, tu także, potrzebny jest czas.
Masz już świadomość co może dać tobie medytacja – spróbuj, bo ta technika pozwala na czerpanie z życia tego, co najlepsze. Medytacja pozwala na skupieniu się i zrozumieniu naszego „tu i teraz”, pozwala na rozumienie, akceptację ale też kontrolowanie emocji. Zauważysz z czasem, że kolejna wizyta szefa, teściowej czy kontrola skarbowa przebiegną o wiele spokojniej.