Darmowa dostawa od 999,00 zł

Maty do ćwiczeń

Wykonujesz ćwiczenia na podłodze? Zazwyczaj jest zimna i ślizgają się na niej dłonie lub stopy a przez to nie masz pewności czy twoje bezpieczeństwo oraz jakość ćwiczeń są na odpowiednim poziomie? Jeśli odpowiedzi na te pytania są w twoim wypadku twierdzące – najwyższa pora wybrać matę do ćwiczeń! Od razu masz ochotę zadać kolejne pytania – z jakiego materiału, jaka grubość, co na niej można ćwiczyć, za ile, etc.?

Pozwól nam opowiedzieć więc sobie o matach do ćwiczeń, a na pewno znajdziesz tu odpowiedzi na twoje najważniejsze pytania.

Dlaczego warto kupić matę do ćwiczeń?

Bezpieczeństwo ponad wszystko! Dobra mata do ćwiczeń musi je zapewnić a podłoga najczęściej nie posiada cech, które pozwolą ci czuć się bezpiecznie w trakcie treningu. Dobra mata ma właściwości antypoślizgowe, co oznacza, że nie będzie przesuwać się po podłodze, ale też twoje dłonie i stopy będą miały stabilne podparcie w trakcie wykonywania pozycji czy ćwiczeń.

Kolejna ważna i pożądana cecha maty to odpowiednia izolacja od podłoża. Często przecież wykonujemy ćwiczenia w pozycji leżącej lub siedzącej. Dotykanie zimnej podłogi nie należy do przyjemności a nawet może zniechęcić do dalszych treningów. Dobra mata odizoluje od chłodu podłogi, ale też będzie amortyzować ruchy i zapewni wygodę.

Dodatkowo, mata treningowa wycisza wszelkie intensywne uderzenia o podłoże, co będzie miało szczególne znaczenie dla osób mieszkających w blokach.

Mata treningowa zajmuje też niewiele miejsca i łatwo ją zwinąć w sprytny rulon. Jest też wygodnym elementem do ćwiczeń w plenerze – zmieści się do plecaka! Możesz dzięki temu zabrać ja dosłownie wszędzie.

Mata do ćwiczeń - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Warto dokonać zakupu maty świadomie. Sprawdź kilka podstawowych cech tego produktu.

Wspomniane już - najważniejsze dla wszystkich bezpieczeństwo - oznacza, że mata musi mieć warstwę antypoślizgową. Dlatego należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału lub materiałów z jakich jest wykonana i sprawdzić czy dany materiał to zapewnia.

Odporność na odkształcanie maty do ćwiczeń jest równie istotna. Brak odkształceń zapewnia bezpieczeństwo i odpowiednią stabilizację w czasie treningu. Poza tym, nikt nie chce kupować kolejnych mat co kilka tygodni. Dlatego sprawdź materiał z jakiego jest wykonana i czy w opisie produktu jest informacja o tak zwanej „pamięci” materiału i tego, jak reaguje na zwijanie.

Grubość maty – jeśli będziesz jej używać do ćwiczeń relaksacyjnych, medytacji lub innych, mniej intensywnych, mata może być cieńsza. Do szybkich i intensywnych ćwiczeń wybierz matę odrobinę grubszą. Jeśli twoje aktywności należą do obu rodzajów ćwiczeń, pomyśl o macie uniwersalnej.

Wielkość maty – to kolejny istotny parametr. Powinna być dopasowana do twojego wzrostu oraz szeroka na tyle, aby umieszczać na niej dłonie np. przy ćwiczeniach w pozycji leżącej.

Sposób czyszczenia maty powinien być prosty – powinna wystarczyć woda i mydło do starcia śladów treningu.

Mata powinna być łatwa do zwinięcia i włożenia do plecaka, ale dodatkowym atutem, jeśli ćwiczysz na zewnątrz, będzie też pokrowiec lub torba do noszenia maty ze sobą.

Dodatkowym punktem „za” będzie możliwość wyboru kolorystyki. Mężczyźni najczęściej wybierają czarne lub bardzo ciemne, kobiety … lubią mieć wybór większy :).

Na końcu zwróć uwagę czy sprzedający daje pewien okres gwarancji na matę. Jeśli nie – warto o to dopytać lub po prostu wybrać sklep, który ją zapewnia.

Na rynku znajdziesz bardzo wiele mat do wyboru. Niektóre oferty to koszt kilkunastu złotych... No cóż, zalecamy nie inwestowanie w te najtańsze, ponieważ za chwilę okaże się, że trzeba je jednak wymienić, bo nie do końca spełniają swoją funkcję lub szybko ulegną zużyciu.

Najważniejsze jest dokładne zapoznanie się ze specyfikacją takiego produktu i przemyślenie powyżej opisanych rekomendacji przed zakupem, aby uniknąć rozczarowania. Nie tylko w sklepie spożywczym czytamy etykiety i opisy.

Jaka jest najlepsza mata do ćwiczeń?

Według opinii specjalistów, najlepsze (bo najbezpieczniejsze i trwałe)  maty są wykonane z kauczuku lub materiałów posiadających takie same właściwości, jak kauczuk. Jeśli więc w opisie maty znajdziesz skrót NBR możesz mieć pewność, że to będzie mata na wiele lat. NBR to skrót od angielskiej nazwy kauczuku akrylonitrylo – butadienowego i jest to materiał niezwykle trwały, odporny na odkształcenia, zerwanie czy nawet skrajne czynniki atmosferyczne, jeśli używamy maty na zewnątrz. Maty z NBR są antypoślizgowe i mają wyjątkową przyczepność do podłogi.

Co więcej, materiał ten jest gęsty, dlatego nie chłonie oleju i wielu innych czynników brudzących, a przy tym jest też bardzo łatwy do czyszczenia i utrzymania, jeśli jednak zdarzy się taka potrzeba (możliwe po ćwiczeniach na świeżym powietrzu).

Taka mata fitness sprawdzi się w każdym rodzaju treningu, ale jej indywidualne cechy dodatkowe musisz wybrać samodzielnie, ponieważ wiele zależy od tego, do jakich ćwiczeń będziesz jej używać (grubość maty) oraz od twoich cech fizycznych (długość i szerokość maty).

Jakiej grubości powinna być mata do ćwiczeń?

Grubość maty jest istotna w zależności od tego, do czego będzie używana.

Wszystkim, którzy ćwiczą jogę, pilates, medytują lub stosują ćwiczenia oddechowe (przy których jest niska intensywność ćwiczeń) – polecamy specjalne maty, idealne dopasowane do takich potrzeb. Mata do takich aktywności powinna mieć od 0.5 do 1 cm grubości.

Ćwiczenia bardziej intensywne wymagają odrobinę wyższej amortyzacji, stąd też do bardziej intensywnych ćwiczeń warto wybrać matę o grubości 1 cm.

Mamy też maty, które sprawdzą się w obu rodzajach ćwiczeń. Mata o grubości 1 cm sprawdzi się przy jodze ale też ćwiczeniach cardio, i jest to grubość uniwersalna.

Jak ćwiczyć na macie? 

Mata fitness to właściwy wybór przy bardzo wielu ćwiczeniach.

Wykonasz na niej bezpiecznie bardzo wiele ćwiczeń w pozycji leżącej, siedzącej, stojąc lub klęcząc na niej. Jest gotowa na wymachy, szybki marsz w miejscu czy nawet skoki. Mata to po prostu wszechstronny element w każdym treningu i na każdym jego etapie. Zapewnia bezpieczeństwo, komfort i poprawność wykonywanych ćwiczeń. Sąsiad z mieszkania niżej też będzie wdzięczny :)

Wyposaż swoją domową siłownię w matę do ćwiczeń. Dzięki macie, pełną uwagę skupisz na samych ćwiczeniach i nic nie rozproszy twojej uwagi. Tak, jak w innych dziedzinach życia – jakość, nie ilość ma największe znaczenie - szczególnie na początku.

Zachęcamy do poznania naszej wyjątkowej oferty. U nas jakość zawsze i niezmiennie jest na pierwszym miejscu!

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 704 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-18
Produkty bardzo dobrej jakości oraz błyskawiczna przesyłka
2022-12-19
bardzo sprawna realizacja zamówienia
pixel