Darmowa dostawa od 999,00 zł

Picie wody po i podczas treningu. 5 wskazówek.

2021-07-28
Picie wody po i podczas treningu. 5 wskazówek.

Picie wody po i podczas treningu. 5 wskazówek.

Woda jest kluczowym elementem, który tworzy ludzkie ciało. Według różnych badań procentowy udział wody w ludzkim ciele waha się od 75% do 90%. Osoby rozpoczynające uprawianie sportu zadają sobie pytanie: czy można pić wodę po i podczas treningu? Z tym problemem wiąże się wiele mitów i przypuszczeń. Obecnie rozumiemy ten problem i udzielimy kilku wskazówek jak prawidłowo pić wodę podczas treningu.

Ile wody tracimy podczas treningu?

Jeśli weźmiemy pod uwagę przeciętnego człowieka, to w ciągu dnia ludzkie ciało traci około:

  • 2 litry wody z naturalnymi procesami organizmu;
  • 250-300 ml z oddechem;
  • 400 ml z potem;
  • 1-1,5 litra z oddawaniem moczu;
  • 100 ml z kałem.

Wychodzi na to, że organizm w naturalny sposób traci ponad 2 litry wody, co stanowi około 5% całej wody w naszym organizmie. Podczas treningu odbywa się zwiększone obciążenie organizmu, co zwiększa wypłukiwanie wody z organizmu poprzez oddychanie i pocenie się. Podczas treningu tracimy dodatkowo 3-5% rezerw wody w organizmie. Wskaźnik ten zależy od warunków i intensywności treningu.

Bilans wodny. Jak określić stan bilansu wodnego w organizmie?

dziewczyna w słuchawkach pije wodę po treningu z shakera

Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, jaki kolor ma twój mocz. Przezroczysty mocz oznacza, że twoje ciało jest nadmiernie nawodnione. Oznacza to, że musisz zmniejszyć ilość spożywanej wody, aby nie zaszkodzić ciału poprzez nadmierne wypłukiwanie soli i elektrolitów z organizmu. Jeśli mocz jest ciemnobrązowy, oznacza to zaburzony bilans wodny i pilnie musisz wypić wodę.

Czy można pić wodę po treningu?

Jak już wspomniano, organizm w 80% składa się z wody, a utrata wody powyżej 20% jest śmiertelna. I tu przechodzimy do głównego pytania – czy po treningu można pić wodę? Co dziwne, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od warunków i celów treningu. Jeśli mówimy o piciu wody zaraz po zakończeniu treningu, to tak, można, a nawet trzeba pić wodę, jeśli trening ma na celu spalanie tłuszczu.

Udowodniono naukowo, że do procesu lipolizy potrzebna jest woda. Ale gdy woda zostanie później spożyta, organizm „odłoży” napływającą wodę, w wyniku czego powstaną obrzęki i rozstępy spowodowane odkładaniem się wody. Oznacza to, że organizm musi utrzymywać stały bilans wodny.

A teraz, na tle powyższego, zastanówmy się, czy po treningu pić wodę?

Tak, pij. Ale ile i kiedy zależy od Twoich indywidualnych parametrów. Jeśli wykonujesz treningi spalające tłuszcz, musisz pić zarówno w trakcie, jak i po treningu. Sprawdź poziom wody w organizmie przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności. Zmierzyć poziom wody w organizmie możesz za pomocą inteligentnej wagi.

shaker z koktajlem białkowym dziewczyna na siłowni odpoczywa

Ile wody pić na treningu?

Jest to również parametr indywidualny, zależny od rodzaju Twojego treningu, stanu Twojego organizmu oraz warunków, w jakich odbywa się trening. Średnio na trening trwający 1 godzinę, ze średnią intensywnością, osoba traci od 700 do 1500 ml. wody. W związku z tym musisz nadrobić tę stratę.

Co pić w czasie treningu? Woda czy izotonik?

Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dotyczących spożycia płynów przez sportowca. Niektórzy twierdzą, że po ćwiczeniach można pić tylko wodę, inni twierdzą, że picie wody prowadzi do nadmiernego nawodnienia. Jak pokazuje praktyka, możesz pić wszystko: herbatę, kawę, sok lub napój izotoniczny. Głównym elementem każdego napoju jest woda w 95-99%. Po prostu w połączeniu z wodą podajesz organizmowi dodatkowe substancje, które mogą przyspieszyć lub spowolnić Twoje postępy, w zależności od celu.

Picie po treningu jest możliwe, a nawet konieczne, ponieważ woda jest niezbędnym elementem naszego organizmu, w oparciu o który przebiega większość wewnętrznych procesów życiowych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 704 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-20
Wszystko zgodnie z zamówieniem. Polecam
2022-10-13
Super obsługa
pixel