Darmowa dostawa od 999,00 zł

Rodzaje skakanek. Jaką skakankę wybrać?

2021-08-13
Rodzaje skakanek. Jaką skakankę wybrać?

Rodzaje skakanek. Jaką skakankę wybrać?

Skakanka jest znana wielu wam z lekcji wychowania fizycznego w szkole. Skakanka jest nadal jednym z najpopularniejszych narzędzi do treningu cardio. Treningi ze skakanką mają wiele korzyści i nie są trudne. Regularny trening ze skakanką może pomóc spalić tłuszcz, zbudować wytrzymałość i wzmocnić mięśnie.

Zasady skakania na skakance, wskazówki dla początkujących

Skakanka jest uważana za mniej szkodliwą dla stawów niż bieganie. Aby zajęcia były naprawdę bezpieczne, należy przestrzegać pewnych zasad:

  • Zawsze skacz na skakance w trampkach. Pomoże to zmniejszyć wpływ na stawy i zmniejszyć ryzyko kontuzji.
  • Ćwicz w wygodnym stroju sportowym, najlepiej dopasowanym, który nie będzie przeszkadzał w obracaniu się liny skakanki.
  • Jak dobrać odpowiednią długość liny skakanki? Stań na środku liny. Przy odpowiedniej długości rączki powinny znajdować się na wysokości pach, nie niżej ani wyżej.
  • Rozgrzej się, biegając lub spacerując w miejscu przez 3-5 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń. Po treningu rozciągnij mięśnie przez 3-5 minut.
  • Pamiętaj, aby zwracać uwagę na pozycję ciała podczas skakania na skakance. Plecy powinny być proste, ciało podciągnięte, ramiona opuszczone i rozluźnione, a łokcie blisko ciała. Trzymaj głowę prosto i nie pochylaj się do przodu podczas skakania. Oddychanie pozostaje rytmiczne i nie ustaje.
  • Nie musisz skakać wysoko i twardo uderzać o podłogę. Może to negatywnie wpłynąć na dolną część pleców, kostki i kolana. Twoje skoki powinny być niskie i lekkie, a kolana miękkie i lekko ugięte.
  • Pamiętaj, że lepiej jest wykonywać mniej skoków prawidłowych niż więcej, ale bez stosowania właściwej techniki.
  • Pij dużo wody podczas ćwiczeń. Podczas treningu cardio organizm traci dużo wilgoci, co może powodować odwodnienie. Dokładniej o nawadnianu organizmu podczas treningu przeczytasz tutaj.

skakanie na skakance crossfit cardio skaknka bokserska

Jaką skakankę wybrać?

Jeśli zdecydowałeś się zacząć ćwiczyć ze skakanką na odchudzanie lub treningu serca, to czas zastanowić się, którą skakankę wybrać. Rynek sprzętu fitness oferuje duży wybór skakanek o różnej funkcjonalności.

Proste skakanki

To najzwyklejsza skakanka, która jest nam znana od dzieciństwa. Nie będzie tu żadnych dodatkowych funkcji. Cena takiej skakanki jest bardzo niska, więc jest odpowiednia dla tych, którzy wciąż mają wątpliwości co do zakupu skakanki lub dla tych, którzy chcą po prostu skakać.

Materiał użyty do wykonania liny i uchwytu liny może być różny. Od tego będzie zależała cena skakanki. Niektóre skakanki mają regulowaną długość, co jest szczególnie ważne, jeśli kupujesz skakankę dla całej rodziny.

skakanka bokserska do ćwiczeń crossfit i cardio

Skakanki z licznikiem

Te skakanki posiadają specjalny licznik zamontowany w uchwytach, który zlicza ilość obrotów, a co za tym idzie ilość wykonanych skoków. Skakanki z wbudowanym licznikiem są niezwykle wygodne do śledzenia postępów w zajęciach i rejestrowania wyników.

Będziesz dokładnie wiedział, ile skoków wykonałeś. Nie musisz ustawiać stopera ani ręcznie liczyć skoków, wszystkie dane zostaną zapisane. Są też skakanki z elektronicznym licznikiem, który dodatkowo może wyświetlać czas trwania sesji skoków oraz liczbę spalonych kalorii.

Skakanki crossfitowe

Ten rodzaj skakanki jest idealny do odchudzania. Dzięki dużej prędkości obrotowej wykonasz więcej obrotów, co oznacza, że będziesz trenować jeszcze wydajniej. Profesjonaliści, wykonując ćwiczenia z taką skakanką, mogą rozwinąć prędkość obrotową do 5-6 obrotów na sekundę! Długość takich skakanek jest zwykle regulowana.

Liny do skakania na czas nie nadają się do wykonywania trudnych ćwiczeń (skoki krzyżowe, podwójne skoki itp.). Ale te skakanki przypadną do gustu tym, którzy lubią intensywnie trenować.

niebieska mata do ćwiczeń skakanka słuchawki trening

Skakanki z ciężarkami

Kolejną ulepszoną wersją tego sprzętu fitness jest skakanka z ciężarkami. Waga takich skakanek będzie znacznie wyższa w porównaniu z innymi analogami. Skakanka jest cięższa poprzez dociążenie uchwytów lub ciężaru sznurka. Waga takich skakanek może sięgać nawet trzech kilogramów. W niektórych modelach waga może być regulowana przez trenującego.

Skakanki z ciężarkami są bardziej odpowiednie dla doświadczonych, którzy nie mają wystarczającego obciążenia przy użyciu zwykłej skakanki. Także dla tych, którzy chcą dodatkowo dociążyć mięśnie górnej części ciała.

Skakanie daje ogromne obciążenie organizmu i doskonale pomoże zrzucić zbędne kilogramy oraz rozwinąć wytrzymałość i szybkość. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach aktywne używanie skakanki zalecane jest po konsultacji z lekarzem (znaczna nadwaga, problemy z sercem, naczyniami krwionośnymi).

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 704 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-22
Polecam !
2023-01-18
Produkty bardzo dobrej jakości oraz błyskawiczna przesyłka
pixel