Darmowa dostawa od 999,00 zł

Motywacja do ćwiczeń. Jak pozostać zmotywowanym?

2022-03-01
Motywacja do ćwiczeń. Jak pozostać zmotywowanym?

Motywacja do ćwiczeń. Jak pozostać zmotywowanym?

Jednym z problemów w treningu jest utrata motywacji. Przyczyny spadku motywacji mogą być różne - od przepracowania układu nerwowego z powodu dużych obciążeń (może to być już przejaw syndromu przetrenowania), po banalne niezadowolenie z wyglądu na tle smukłych, trenujących sąsiadów.

Chociaż wiele osób jest zmotywowanych i zaangażowanych w regularne ćwiczenia, wielu z tych, którzy zaczynają ćwiczyć, wkrótce przestają. Około 50% osób rozpoczynających regularny program aktywności fizycznej przestaje ćwiczyć w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Osoby te miały motywację do udziału w treningach, ale brakuje im motywacji do zaangażowania się w regularne ćwiczenia, tj. brakuje im stałej motywacji.

Szukamy powodów przerwy: dlaczego sport stał się nieciekawy?

Pierwszym zadaniem na drodze do powrotu do ćwiczeń jest zrozumienie, dlaczego je opuściłeś, dlaczego nie masz ochoty trenować. Przeanalizuj, kiedy entuzjazm został zastąpiony apatią, niechęcią do chodzenia na siłownię, brakiem motywacji do osiągania nowych wyników sportowych.

Dlaczego nie masz ochoty na trening i ćwiczenia:

Rutyna jest jedną z najczęstszych przyczyn. Trening przestał być ekscytującą czynnością, zamieniając się w rutynę. Zaczął być postrzegany jako normalna część dnia, kiedy wszystko przebiega zgodnie z planem: praca, trening, chodzenie do sklepu, prace domowe. Zamiast ćwiczeń chcesz gdzieś pojechać ze znajomymi, zrelaksować się przy dobrym filmie, a nie spieszyć się na siłownię.

Brak rezultatów – trening przynosi radość, gdy widzisz owoce swojej pracy, perspektywę rozwoju. Rezultat jest tym, po co większość uprawia sport. To odchudzanie, poprawa sylwetki, zdobycie określonych umiejętności, skupienie się na uczestnictwie w zawodach itp. Jeśli ciężko trenujesz, poświęcasz czas i nie ma rezultatu, wtedy motywacja znika, nie ma chęci do ćwiczeń.

Utrata sensu – jeśli już osiągnąłeś określone rezultaty, osiągnąłeś pożądany poziom, znika również motywacja do dalszej pracy. Znika znaczenie i cel, dla którego kiedyś się zmobilizowaleś.

Powodem dla którego rzucasz sport, rzadko jest banalne lenistwo. Jeśli długo chodziłeś na siłownię, podobało Ci się to, trudno Cię określić jako osobę leniwą. Chodzi o utratę motywacji.

Ćwiczenia w domu odpoczynek po treningu

Jak nie stracić motywacji do cwiczen? Istnieje kilka „niebezpiecznych” okresów, w których pojawia się chęć opuszczenia treningów:

 • 2-3 miesiąc treningu – organizm przyzwyczaja się do aktywności fizycznej, cieszysz się nowymi doznaniami, fascynuje Cię nowość tego, co się dzieje. W drugim lub trzecim miesiącu ćwiczeń pojawia się efekt rutyny. Istnieje ryzyko porzucenia treningów.
 • Od 6 do 8 miesiąca - w tym czasie pojawia się pierwszy "efekt plateau". Wcześniej obserwowałeś postępy – zgubione lub nabyte kilogramy, nowe umiejętności i zdolności. Sześć miesięcy później postęp zwalnia, pojawiają się pierwsze problemy z motywacją do ruszenia dalej.
 • Rok to wystarczająco dużo czasu, aby zacząć oceniać postępy, wyniki zajęć. Wygląda na to, że od dawna ćwiczysz, dużo wiesz. W tym momencie wyrabia się nawyk uprawiania sportu, ale jest poczucie, że ćwicząc zrobiłeś co mogłeś lub niczego nie osiągnąłeś. Na tym etapie może nastąpić utrata celu dalszych treningów lub utrata motywacji z powodu braku oczekiwanego rezultatu.

Motywacja jest ważną częścią sportu. Dlaczego motywacja jest tak ważna? Możesz zapisać się na najlepszą siłownię w mieście, z najlepszym trenerem, pracować według indywidualnie opracowanego programu, ale jeśli zabraknie motywacji, nie będzie przyjemności z treningu, a także oczekiwanego efektu.

8 wskazówek, które pomogą utrzymać motywację do ćwiczeń

Wygoda

Aby nie stracić ochoty do ćwiczeń, siłownia czy park powinny znajdować się w niewielkiej odległości od miejsca, w którym spędzasz większość czasu: domu lub pracy. Jak mówią, najtrudniejszą częścią treningu jest dostanie się na siłownię. Jeśli jest w pobliżu, tym razem będziesz miał mniej wymówek, aby pominąć trening. Dobrym rozwiązaniem będzie trening w domu. Do skutecznych treningów w domu dużo nie potrzebujesz, wystarczy pare gadżetów, takich jak mata do ćwczeń, gumy oporowe. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.

Rób to co lubisz

Wybierz ćwiczenia lub zajęcia, które naprawdę lubisz. Nie musisz chodzić na siłownię, jeśli wolisz jogę lub aerobik. Może wolisz ćwiczyć w domu, to warto tak zrobić. Pomysł na joge i aerobik w domu znajdziesz tutaj.

Zrób dobrą playlistę

Możesz stworzyć własną lub użyć gotowej. Jeśli słuchanie muzyki nie jest dla Ciebie opcją, wybierz audiobook lub nagranie wykładu na interesujący temat. Skupiony na tym, nawet nie zauważysz jak długo i intensywnie trenujesz.

Znajdź towarzystwo

Bardzo często zdarza się, że wiele osób pomija trening, ponieważ nie ma ochoty ćwiczyć samemu. Dlatego jeśli Twoi znajomi Cię wspierają, jest to świetna motywacja. Warto znaleźć w tym celu towarzystwo do ćwiczeń w domu, biegania w parku.

Dziewczyny trenują w domu plank pozycja deski

Śledź swoje wyniki

Możesz robić comiesięczne zdjęcia w celu obserwowania wyników. Generalnie najlepszym podejściem jest rejestrowanie wyników nie częściej niż raz w miesiącu, ponieważ wszystkie zmiany będą widoczne i poprawne.

Wyznacz cele

Pamiętaj, że łatwiej jest zmienić i trzymać się nowego stylu życia, poruszając się małymi krokami. Wyznaczaj realistyczne cele, które możesz osiągnąć w oparciu o formę fizyczną i typ sylwetki. Zapisz ten cel w swoim dzienniku treningowym, a kiedy go osiągniesz, zapisz nowy.

Zmieniaj swój program treningowy

Po wykonywaniu tego samego treningu w kółko, Twoje ciało dostosowuje się i znajdziesz się w strefie efektu plateau. Staraj się tego uniknąć, regularnie modyfikując program treningowy. Połącz dni o wysokiej i niskiej intensywności, szukaj nowych ćwiczeń. Programy treningowe możesz znaleźć w naszym blogu.

Odpowiednio akceptuj niepowodzenia

Nie zniechęcaj się, jeśli nie osiągnąłeś swojego celu. Wyznacz sobie mniejszy cel lub odpocznij, aby zregenerować siły i ponownie działać osiągając postawione cele.

O czym warto pamiętać?

W momencie, kiedy wydaje się, że nic się nie stanie jeśli pomininiesz jeden trening, warto przypomnieć sobie że:

 • Regularne ćwiczenia poprawiają zdrowie i zmniejszają ryzyko rozwoju wielu chorób.
 • Aktywność fizyczna wydłuża oczekiwaną długość życia.
 • Ćwiczenia wspomagają produkcję endorfiny - hormonu radości. Dzięki nim możesz zachować pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie.
 • Osoby aktywne fizycznie są mniej podatne na stres i choroby psychosomatyczne.
 • Organizm człowieka staje się bardziej wytrzymały, otwiera nowe możliwości.
 • Obciążenia sportowe spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu.
 • Pominięcie treningu da się odczuć już za kilka dni (pogorszy się nastrój, samopoczucie).
 • Aktywność fizyczna zapewnia zdrowy i spokojny sen

Najważniejsze to wierzyć w siebie. Jeśli wydaje się, że nic nie wyjdzie, inni mają lepszy rezultat, wszystko jest bez sensu - wygoń te myśli. Każda osoba jest wyjątkowa, a tempo postępów sportowych jest inne dla każdego. Nie porównuj siebie z innymi. Porównuj siebie teraz ze sobą w przeszłości - skup się tylko na własnym postępie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 706 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-10-13
Super obsługa
2022-10-05
Jestem bardzo zadowolona z maty . Dziękuję i polecam .
pixel