Darmowa dostawa od 999,00 zł

Jak wybrać matę do jogi lub fitness: wszystkie rodzaje

2021-08-26
Jak wybrać matę do jogi lub fitness: wszystkie rodzaje

Jak wybrać matę do jogi lub fitness: wszystkie rodzaje

Maty do jogi i fitnessu to rodzaj sprzętu sportowego, który zwykle kupowany jest w pierwszej kolejności. Co więcej, mata treningowa przyda się Ci niezależnie od tego gdzie jesteś – w domu czy na zajęciach grupowych na siłowni. Zastanówmy się, jak wybrać odpowiednią matę do jogi i fitnessu.

Dobra mata jest niezbędna w wielu salach fitness, ale jest szczególnie przydatna w tych typach ćwiczeń, w których znaczną część ćwiczeń wykonuje się na podłodze lub na kolanach. Na przykład są to praktyki jogi, pilates, rozciąganie, szpagat, brzuszki. Ćwiczenia na macie są o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze dla stawów niż na twardej podłodze. Jeśli ćwiczysz w chłodnym pomieszczeniu, mata sportowa pomoże Ci się ogrzać i uniknąć przeziębienia. Dodatkowo podczas treningu skoków mata amortyzuje i zmniejsza obciążenie stawów.

MATA DO JOGI I FITNESS: JAK WYBRAĆ?

Przyda Ci się mata do różnego rodzaju treningów, ale przede wszystkim do zajęć jogi i pilatesu. Dzięki macie fitness możesz:

 • uniknąć poślizgu dłoni i stóp podczas ćwiczeń statycznych;
 • zmniejszyć nacisk na kolana i łokcie podczas ćwiczeń pochyłych;
 • zmniejszyć obciążenie kręgosłupa podczas ćwiczeń pleców;
 • złagodzić uderzenia stóp o podłogę podczas skakania;
 • ogólnie rzecz biorąc zwiększyć komfort ćwiczeń.

niebieska mata do ćwiczeń w domu i na siłowni

Jak widać mata do jogi i fitnessu jest niezbędna do wielu ćwiczeń: desek, unoszenia nóg na czworakach, brzuszków i większości asan jogi. Mata również amortyzuje uderzenia o twardą powierzchnię i zmniejsza obciążenie stawów podczas skoków i innych ćwiczeń cardio.

Jeśli chodzisz na zajęcia grupowe na siłowni, polecamy zabrać ze sobą matę. Nie tylko z punktu widzenia wygody, ale także higieny osobistej, ponieważ nawet spokojne asany jogi powodują pocenie się.

Jednak wybór wysokiej jakości sprzętu fitness nie zawsze jest łatwym zadaniem. Aby zapewnić komfort i efektywność ćwiczeń, mata do jogi i fitnessu musi spełniać następujące wymagania:

 • obie powierzchnie maty muszą być antypoślizgowe, aby zapewnić przyczepność do ciała i podłogi;
 • materiał maty musi być sprężysty, aby nie rozciągał się podczas ćwiczeń;
 • materiał maty powinien być wytrzymały aby nie rozdzierał się ani nie „kruszył” podczas ćwiczeń;
 • mata powinna być wykonana z miękkiego i przyjemnego materiału, aby bez bólu oprzeć się na łokciach i kolanach;
 • mata powinna być na tyle ciasna abyś leżąc na plecach nie czuł twardej powierzchni;
 • materiał maty nie powinien mieć silnych zapachów i emitować toksycznych substancji.

Oczywiście nie każda mata fitness spełnia wszystkie przedstawione kryteria, wszystko zależy od jakości materiału produkcyjnego.

joga trening różowa i pomarańczowa mata fitness gruba

DŁUGOŚĆ, SZEROKOŚĆ I GRUBOŚĆ MATY

Rozmiar maty do jogi i fitnessu jest zwykle standardowy: długość 170-180 cm, szerokość 60 cm. Czasami można znaleźć dłuższe i szersze maty. Z jednej strony im większa powierzchnia maty, tym wygodniej jest ćwiczyć. Ale z drugiej strony staje się mniej kompaktowy i lekki. Jeśli jednak Twój wzrost przekracza 180 cm, zalecamy zakup dłuższej maty - do 200 cm (są one spotykane, choć rzadziej). Ale grubość maty może być zupełnie inna. Jak dobrać odpowiednią grubość maty?

Do praktyki jogi optymalna grubość maty to 4-6 mm. W takim przypadku mata będzie wystarczająco miękka i ciepła, ale jednocześnie stabilna do wykonywania asan balansujących. Profesjonalne ultra cienkie maty do jogi mają grubość 1,5-3 mm, ale są bardziej odpowiednie dla doświadczonych entuzjastów jogi.

medytacja w domu na różowej macie do jogi

Do zajęć fitness (przez fitness rozumiemy w tym artykule różne rodzaje treningu aerobowego i siłowego, a także pilates i callanetics) lepiej wybrać grubszą mate: co najmniej 6 mm, a najlepiej 10 mm. Ta grubość będzie najwygodniejsza zarówno do ćwiczeń skokowych, jak i ćwiczeń z podparciem kończyn lub pleców. Ale w przypadku jogi mata o grubości 10-15 mm nie będzie do końca wygodna ze względu na zmniejszenie stabilności pozycji.

Zwróć uwagę na pokrycie maty. Niektóre różnią się od „przodu” i od strony podłogi. Są maty z wytłoczonymi wzorami; są wystające, dzięki czemu sam „chwyt” jest lepszy. Czasami powłokę uzupełnia impregnacja antybakteryjna.

Aby wyrzeźbić piękną sylwetkę, zwłaszcza biodra i pośladki, polecamy zakup tak przydatnego sprzętu, jak opaski fitness czy gumy oporowe.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 706 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-19
bardzo sprawna realizacja zamówienia
2022-10-13
Super obsługa
pixel